Tornar a receptes

Risotto de guanciale i bolets

Comensals

4

Temps

45 min

Plat

Principal

Dificultat

Baixa

Risotto de guanciale i bolets

Ingredients per a 4 persones

  • Guanciale (100 g)
  • Arròs (250 g)
  • Ceba (80 g)
  • All (10 g)
  • Vi blanc (20 ml)
  • Brou de verdures (1 l)
  • Oli d’oliva (20 ml)
  • Mantega (50 g)
  • Formatge ratllat Grana Padano (50 g)

Elaboració

  1. En una olla, afegiu oli d’oliva i sofregiu els daus de guanciale, fins que quedin daurats i retireu-los.
  2. En la mateixa olla, poseu-hi la ceba i l’all tallat a trossets petits. Sofregiu-ho fins que quedin tendres i lleugerament daurats. Poseu un raig de vi blanc i deixeu que redueixi. Incorporeu els bolets i cuineu-los 10 minuts.
  3. Afegiu l’arròs i cuineu-lo mentre hi afegiu el brou de verdures calent, mica en mica. Remeneu sovint i tasteu de sal. A mesura que l’arròs ho demani, continueu afegint brou i remenant fins a aconseguir el punt desitjat.
  4. Quan l’arròs estigui gairebé cuit, incorporeu el guanciale i uns daus de mantega. Finalment afegiu el formatge ratllat i julivert picat.
  5. Deixeu reposar 5 minuts abans de servir.
Genís Parareda Vinyet
Cap de cuina de bonÀrea Fundació.

Et falta algun ingredient per preparar aquesta recepta?

Tac de guanciale curat

Tac de guanciale curat

aprox. 264 g
2,51 €/u. (9,52 €/kg)
SENSE DISPONIBILITAT
 
Arròs bomba

Arròs bomba

1 kg
4,89 €/u. (4,89 €/kg)
Comprar
Ceba malla

Ceba malla

2 kg
2,90 €/u. (1,45 €/kg)
Comprar
Alls secs malla

Alls secs malla

250 g
1,75 €/u. (7,00 €/kg)
Comprar
Vi blanc Verdejo

Vi blanc Verdejo

75 cl
1,95 €/u. (2,60 €/l)
Comprar
Brou natural de verdures

Brou natural de verdures

1 l
1,75 €/u. (1,75 €/l)
Comprar
Mantega sense sal

Mantega sense sal

250 g
2,15 €/u. (8,60 €/kg)
Comprar
Remenat de bolets

Remenat de bolets

400 g
1,60 €/u. (4,00 €/kg)
Comprar